Bimber jest niewątpliwie mocnym trunkiem, którego walory smakowe i zapachowe zależą nie tylko od naszych umiejętności czy aparatury, ale przede wszystkim składników wykorzystanych w produkcji alkoholu. I nie ma co ukrywać, nie każdemu odpowiada smak czystego bimbru — na szczęście łatwo jest go dostosować do własnych upodobań. Zaprawki i esencje smakowe (domowe czy kupne) pozwalają eksperymentować, nadając bimbrowi unikalny charakter lub odwzorowując smak ulubionego alkoholu.
Domowe zaprawki do bimbru własnej roboty
O produkcji bimbru pisaliśmy już w artykule: Jak zrobić bimber?, ale tym tekstem chcemy pokazać, jak odmienić jego smak, przygotowując naturalne zaprawki do alkoholu lub kupując gotowe esencje smakowe. Same zaprawki to nic innego jak mieszanki składników (owoców, ziół, przypraw), które maceruje się w bimbrze, aby nadać mu pożądany smak i zapach. Czasami potrzeba nawet kilku miesięcy, aby bimber odpowiednio przesiąkł aromatem zaprawki i nabrał cech charakterystycznych dla smakowego alkoholu.
Przepisy na naturalne zaprawki do bimbru:
- Zaprawki owocowe: Możesz przygotować zaprawki owocowe, używając świeżych lub suszonych owoców, takich jak maliny, truskawki, jabłka, gruszki cytryny czy wiśnie. W najprostszej formie wystarczy zasypać owoce cukrem (i przyprawami, np. cynamonem), zalać bimbrem i odstawić mieszankę w zaciemnione miejsce naokoło miesiąc. Następnie całość przefiltrować i cieszyć się nowym smakiem aromatycznego alkoholu.
- Zaprawki ziołowe do bimbru: Dzięki wykorzystaniu ziół takich jak mięta, tymianek, rozmaryn czy szałwia, łatwo nadasz bimbrowi smak i zapach charakterystyczny dla nalewek ziołowych. Zioła najlepiej ugnieść wcześniej tłuczkiem od moździerza, aby gotowy trunek zyskał bardziej wyrazisty smak.
- Zaprawki korzenne: Przyprawy takie jak cynamon, wanilia, goździki, kardamon lub gałka muszkatołowa sprawią, że Twój bimber nabierze bogatych, korzennych aromatów. Najlepiej mieszać przyprawy z owocami, ale np. czysta nalewka cynamonowa sprawdzi się zimą jako rozgrzewający napój alkoholowy.
- Zaprawki do bimbru dębowe: Zaprawka dębowa nada Twojemu alkoholowi nut charakterystycznych dla wielu rodzajów whisky. Na szczęście nie potrzebujesz wcale beczki, żeby wykonać takie zaprawki do whisky wystarczą płatki dębowe (czasami nazywane chipsami lub wiórkami). Możesz za ich pomocą uzyskać rewelacyjne efekty smakowe, szczególnie jeżeli wykorzystasz je już na etapie fermentacji (w sytuacji, kiedy robisz alkohol od podstaw).
Jak widać, proces tworzenia zaprawek do alkoholu własnej roboty nie jest skomplikowany, ale samo wyprodukowanie alkoholu smakowego wymaga czasu i cierpliwości. Przepisy na zaprawki do bimbru wspominają, że zwykle potrzeba kilku tygodni, aby dzięki zaprawkom bimber nabrał odpowiednich właściwości — okres ten powinien zostać odpowiednio skrócony/wydłużony w zależności od intensywności smaku i aromatu, które chcesz osiągnąć. Po zakończeniu maceracji bimber należy dokładnie przecedzić, aby usunąć składniki zaprawki.
Gotowe zaprawki i esencje do bimbru
Dla osób, które nie mają czasu albo ochoty na przygotowywanie własnych zaprawek, w sieci można kupić gotowe zaprawki i esencje do bimbru. Ciekawym i naturalnym rozwiązaniem są różnego rodzaju dobre zaprawki do bimbru w postaci gotowych mieszanek złożonych z ziół, przypraw i suszonych owoców. Z ich pomocą wyprodukujesz najróżniejsze nalewki ziołowe o intensywnych aromatach, które ciężko odtworzyć wyłącznie ze składników dostępnych od ręki (w końcu który osiedlowy sklepik ma na wyposażeniu np. piołun?).
Możesz także wybierać spośród zapraw do alkoholu pod postacią skondensowanych esencji smakowych zamkniętych w małych buteleczkach. W sieci znajdziesz szeroki wybór esencji smakowych do bimbru, przeważnie owocowych (wiśniowych, gruszkowych, cytrynowych, śliwkowych, pigwowych itp.), ale także słodkich (waniliowych, migdałowych, miodowych, kawowych) czy mających odwzorowywać smak markowych alkoholi (szkockiej whisky, absyntu, ginu, metaxy i innych). Przeważnie 40-mililitrowa buteleczka gotowej esencji kosztuje w okolicach dziesięciu złotych i wystarczy do wyprodukowania 4 litrów napoju, a więc opłacalność używania zaprawek jest stosunkowo wysoka.
Jakie zaprawki do bimbru wybrać?
Droga do idealnego trunku bywa wyboista, ale pasjonaci domowych alkoholi łatwo odnajdą się w świecie, gdzie szeroki wybór zaprawek pozwala stworzyć napój o praktycznie dowolnym smaku i aromacie.Przy wyborze zaprawek zawsze stawiaj na wysokiej jakości produkty. Wybieraj świeże owoce i zioła oraz sprawdzone przyprawy, aby uzyskać najlepsze efekty.
Zaprawki nietypowe i inne dodatki do bimbru
Warto również eksperymentować z różnymi kombinacjami nietypowych składników (np. miodem czy karmelem) i dostosowywać czas maceracji. W końcu tworzenie zaprawek do bimbru to proces kreatywny, który pozwala destylatorom na dostosowywanie swojego alkoholu do własnych upodobań smakowych i tworzenie unikalnych, domowych alkoholi o wyjątkowym charakterze.