Przepisy na bimber z cukru

bimber-z-cukru

Zastanawiasz się, jaki przepis wybrać, by zrobić bimber idealny?​ Musisz wiedzieć, że wiele czynników decyduje o jakości oraz smaku tradycyjnego bimbru z domowej destylarni. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, jak przygotować się do produkcji domowego trunku, jak wygląda proces pędzenia, a także poznasz najpopularniejszą, a zarazem najłatwiejszą recepturę na bimber.

Domowy bimber – co jest potrzebne?

Na samym początku zajmiemy się omówieniem potrzebnych sprzętów i składników, czyli tego co należy mieć, zanim rozpocznie się produkcję trunku. Przygotowanie domowego alkoholu nie wymaga błądzenia po specjalistycznych sklepach w poszukiwaniu skomplikowanej aparatury, ale potrzebować będziemy pewnego minimum akcesoriów.

Jednym z elementów, który na pewno trzeba mieć jest destylator. Do jego podstawowych składowych należą: kocioł, kolumna rektyfikacyjna oraz chłodnica. Poza tym, warto także wyposażyć go w termometr, wskazujący temperaturę z możliwie największą dokładnością. To dosyć ważne urządzenie, bo dzięki niemu możemy kontrolować temperaturę i zapobiec wybuchowi fermentującego się zacieru zwłaszcza, że przy wysokich temperaturach w pewnym momencie może dojść do burzliwej fermentacji.

Pamiętaj też o palniku gazowym lub elektrycznym, zestawie rurek oraz pojemniku na gotowy destylat. Zaplanuj odpowiednio wcześniej, jakim sposobem zamierzasz przygotowywać zacier, ponieważ od metody jego sporządzenia zależy w dużej mierze także to, jakiego rodzaju będą pozostałe potrzebne akcesoria, w tym rurka fermentacyjna, balon oraz pojemniki do mieszania drożdży. Na koniec pamiętaj również, by zaopatrzyć się w cukromierz i alkomierz. Te przyrządy pozwolą ci między innymi regulować moc nastawu.

Szczególną uwagę zwróć również na to, by żadna ze składowych i łączni w Twojej domowej aparaturze nie zawierała metali ciężkich i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a stal użyta do wykonania poszczególnych elementów była kwasoodporna. Najlepiej wybierz sprzęt ze stali nierdzewnej, miedzi lub szkła. Należy ponadto zatroszczyć się o dobrą jakość komponentów domowej aparatury, ponieważ sprzęt bez atestu może wchodzić w reakcje chemiczne z alkoholem, powodując tym samym, że w zaczną się w nim rozpuszczać metale ciężkie, pochodne plastiku czy metanol. To w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje jeśli chodzi o niezbędny sprzęt. Przejdźmy teraz to tego, jakich składników będziemy potrzebować do domowej produkcji.

Jak zrobić nastaw cukrowy?

Gdy już mamy wszystkie potrzebne akcesoria, możemy przejść do produkcji naszego trunku. Jak powszechnie wiadomo, ten domowy wysokoprocentowy napój można wytworzyć w zasadzie ze wszystkiego co zawiera w sobie skrobię lub cukry i zostanie poddane procesowi, jakim jest fermentacja oparta na drożdżach. Choć zwykle korzysta się z najtańszych składników, to warto nieco poszperać, by znaleźć dobrą recepturę, a także dołożyć starań dobierając składniki tak, aby otrzymać wysokiej jakości trunek.

Sporządzając bimber można użyć zarówno owoce, jak i różnego rodzaju warzywa (głównie te skrobiowe), ale także zboża lub cukier granulowany. Różnorodność składników to jeden z czynników, które powodują, że każdy trunek z domowej destylarni ma inny smak oraz zapach.

Receptura, którą tutaj przedstawimy jest najbardziej znanym, a jednocześnie podstawowym i najłatwiejszym w wykonaniu przepisem na bimber. Bazuje ona wyłącznie na trzech składnikach, a zacier może być gotowy już nawet w 3 tygodnie. Potoczna nazwa tej receptury, czyli receptura grunwaldzka, pochodzi stąd, iż proporcje używanych w niej składników układają się w liczbę 1410, czyli datę bitwy pod Grunwaldem. Oznacza to, że do produkcji bimbru używamy 1 kg cukru, 4 litry wody i 10 dag drożdży. Jak widać, jest to naprawdę podstawowy przepis z wykorzystaniem tylko kilku łatwo dostępnych produktów, którego realizacja nie powinna sprawiać trudności.

Pędzenie bimbru

Na wstępie przygotowujemy pojemnik fermentacyjny. Koniecznie zadbaj, aby było to czyste naczynie o odpowiedniej wielkości. Do przygotowanego naczynia, beczki lub balonu, należy wlać odmierzoną wcześniej wodę. Kolejny dodawanym składnikiem jest cukier – w przypadku, gdy ilość nastawu jest duża, można wymieszać cukier w osobnym naczyniu do całkowitego rozpuszczenia, a gotową już mieszaninę przelać do pojemnika zbiorczego. Teraz należy dodać właściwą ilość drożdży – drożdże powinny być rozpuszczone w osobnym naczyniu z ciepłą wodą, ale nie mieszaj ich w gorącej wodzie, gdyż woda o wysokiej temperaturze szkodzi drożdżom. Najlepiej sprawdzą się tutaj drożdże gorzelnicze, ale można również użyć zwykłych drożdży piekarskich. Na koniec wszystkie produkty przelewamy razem do beczki (balona), starannie mieszamy i zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Teraz musimy poczekać, aż w nastawie zakończy się proces fermentacji, polegający na przerobieniu całego cukru przez drożdże. Jeśli otrzymaliśmy dużo zacieru, to bezpieczniej jest z pojemnika poprowadzić rurkę fermentacyjną do nowego naczynia z wodą.

Kiedy zacier przestanie „pracować” (przestanie wydzielać się dwutlenek węgla), to wiemy, że nastąpiło zakończenie procesu fermentacji. Należy jednak odczekać aż drożdże opadną i zacier się wyklaruje. Trwa to około 3 tygodnie. Po tym czasie wlewamy nastaw cukrowy do kotła, w którym będziemy robić szybkie gotowanie. Podgrzewamy nasz trunek aż do uzyskania odpowiedniej mocy. Warto zadbać o to, by zacier nie zawierał dużej ilości osadów i resztek owoców, ponieważ mogą one przypalać się na grzałkach w końcowym etapie gotowania.

Jak to bywa w przypadku produkcji tradycyjnych domowych trunków, może okazać się, że otrzymany alkohol ma w sobie wiele związków niepożądanych, a nawet szkodliwych. Aby przygotować trunek dobrej jakości ważne jest więc dokładne oczyszczenie, czyli proces klarowania (destylacji).

Przeprowadzając pojedynczą destylację otrzymuje się zazwyczaj bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu drożdży. Dopiero potrójna destylacja różnymi technikami, daje oczekiwane efekty i pozwala uniknąć zapachu drożdży, pozostawiając już tylko zapach alkoholu. W ten sposób otrzymujemy wysokiej jakości alkohol, który możemy dalej wykorzystać przygotowując własne wódki smakowe lub robiąc nalewki i miody pitne. A ponieważ przepis na nastaw cukrowy jest tak prosty, to być może warto podjąć się tego wyzwania.