Tym razem przedstawiamy propozycję wręcz idealną dla miłośników kawy, ale nie tylko. Będzie to nalewka z kawy, która ze względu na swój fantastyczny aromat, prawdopodobnie posmakuje także tym, którzy na co dzień za kawą nie przepadają. A ponieważ nalewka kawowa należy do tych całorocznych, bo składniki dostępne są o każdej porze roku, to warto choć raz spróbować tak aromatycznego domowego trunku. Poniżej znajdziesz dokładny przepis na likier kawowy z wykorzystaniem bimbru.
Jak poprawić aromat bimbru?
Smak tradycyjnego alkoholu z domowej wytwórni można poprawić w trzech fazach jego powstawania, czyli przed destylacją, w trakcie jej trwania oraz po niej, kiedy mamy już pełne butelki naszego bimbru.
Najlepszym sposobem na poprawę smaku własnej produkcji „wódki” jest dodanie pewnych składników smakowo-zapachowych do jeszcze fermentującego zacieru, czyli kiedy cukier jest jeszcze ciągle przerabiany przez drożdże. Dotyczy to jednak tylko zacierów bezsmakowych lub tych z założenia bardziej “śmierdzących” np. z ziemniaków, buraków lub zbóż. Najlepiej sprawdzą się tutaj owoce tropikalne, zioła, przyprawy lub nasiona, jak np. mięta, kminek czy ziele angielskie, ale również herbata, czy właśnie ziarna kawy.
Możemy także dodać aromatyzujące składniki podczas pędzenia alkoholu, czyli po procesie fermentacji. Jest to metoda prosta i bardzo wygodna. Do naczynia, w którym będziemy na małym ogniu podgrzewać alkohol, wlewamy gotowy przerobiony zacier, a następnie wrzucamy tam składniki, którymi ma być on zaprawiony, czyli podobnie, jak już wcześniej zostało wspomniane, mogą to być owoce, zioła, ziarna kawy i inne. Cały czas mieszając, podgrzewamy nastaw na małym ogniu. Warto jednak starannie wybierać produkty i posłużyć się tylko tymi najbardziej aromatycznymi, wybierając np. kawę. Nie należy natomiast przesadzać z ilością dodatków, aby coś przypadkiem nie dostało się do rurki i jej nie zapchało. Jeśli zdecydowaliśmy się na owoce, to warto zadbać o to, by zacier nie zawierał dużej ilości osadów i resztek owoców (dolewając go do kotła, użyjmy sitka), gdyż mogą one przypalać się na grzałkach w końcowym etapie gotowania. Lepiej również zrezygnować w tym przypadku z dodatków takich, jak karmel.
Ostatnim i wydaje się, że dość popularnym sposobem na poprawę smaku i aromatu domowej roboty alkoholu jest dodanie wybranych składników do oczyszczonego już bimbru, czyli po skropleniu. Tutaj nie ogranicza nas już w zasadzie nic jeśli chodzi o dobór aromatu – możemy wybrać zarówno owoce, kawę, ale też miód czy karmel. Doskonałym dodatkiem do wódki są ziarna kawy i właśnie teraz przejdziemy do wyjaśnienia, jak przygotować wyśmienity likier kawowy na bazie bimbru.
Nalewka kawowa na bimbrze
Nalewka z kawy ziarnistej, kawy rozpuszczalnej lub espresso na domowej roboty alkoholu w postaci bimbru to zamknięta w butelce kwintesencja smaku i aromatu ziaren kawy. Nalewka kawowa będzie znakomitym dodatkiem do drinków – wystarczy dodać mleko skondensowane i wyśmienity alkohol gotowy.
A teraz przejdźmy już do propozycji receptury na trunek z kawy. Przygotuj następujące składniki na likier kawowy: 20 g ziaren kawy (lub ilość kawy rozpuszczalnej odpowiadająca tej ilości ziaren kawy), 1 litr bimbru.
Zacier na bimber jest sam w sobie dość słodki, zwłaszcza ten robiony według receptury grunwaldzkiej lub jakiejkolwiek innej z dość dużą zawartością cukru. Dlatego nalewka na bimbrze nie wymaga już zwykle dodatkowej porcji cukru ani miodu.
Ziarna kawy należy lekko zmiażdżyć w moździerzu lub w przypadku braku moździerza, trzeba bardzo grubo zmielić kawę. Następnie przesypujemy ziarna do naczynia np. słoja i zalewamy bimbrem. Zakręcony słoik odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce (podczas aromatyzowania nie trzymaj go w lodówce). Bimber powinien stać w zamkniętym naczyniu z niewielką ilością ziaren kawy przez około 3 tygodnie. Po tym czasie nasza nalewka kawowa musi być przefiltrowana przez gęstą gazę i dopiero po tym procesie można rozlać ją w butelki. Lepiej jednak, by rozlana nalewka kawowa była odstawiona jeszcze na kolejny miesiąc.
Tak przygotowany likier kawowy zachwyci nie tylko tych, dla których smak kawy jest niemal uzależnieniem. Nalewka kawowy to trunek, którym można smakować się w zasadzie przy każdej okazji i prawdopodobnie alkohol ten zadowoli podniebienia wszystkich Twoich gości. Będzie również znakomitym dodatkiem do różnego rodzaju ciast i deserów, zarówno jako jeden z ich składników, jak i jako trunek podawany w ich towarzystwie.