Bimber z czereśni

bimber-z-czeresni

Drzewa wiśni i czereśni w Twoim ogrodzie dostarczyły w tym roku obfitych plonów, a spiżarnia jest już pełna od konfitur i soków? Jeśli szukasz pomysłu, jak wykorzystać swoje owoce, to przychodzimy z pomocą. Naszą propozycją jest tradycyjny owocowy bimber. Poniżej znajdziesz dokładny przepis na ten wyśmienity trunek oraz praktyczne wskazówki, dzięki którym Twoja nalewka zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Najlepsze czereśnie do śliwowicy

Przy wyborze produktów owocowych na bimber ważny jest okres ich dojrzewania. Najlepiej jeśli nalewka produkowana jest na dojrzałych owocach. Odmiana nie ogrywa natomiast aż tak dużego znaczenia. Do domowej produkcji alkoholu można użyć dowolnego rodzaju wiśni, ale najlepsze rezultaty uzyskuje się dokonując wyboru słodkich soczystych jagód. Im wyższa jest zawartość cukru w owocach, tym słodszy będzie smak bimbru. Dlatego też trunek z dzikiej wiśni, która ma niekiedy więcej kwasu, lepiej jest robić dodając do owocowego nastawu cukier.

Czereśnia na bimber owocowy niekoniecznie musi być też świeża. Do wykonania zacieru można użyć odpadów pozostałych po wyciśnięciu soku czereśniowego, sam sok, a nawet suszone jagody. Najważniejszą kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest to, aby na owocach nie występowały ślady zepsucia i zgniłe miejsca.

Pamiętaj także, aby po zgromadzeniu już swoich owoców nie musisz ich drylować, ale zadbaj o to, by pestki nie zostały zgniecione podczas miażdżenia surowca.. Do nastawu na bimber nie powinny trafić żadne pokruszone kawałki, ponieważ mogą one powodować gorzki posmak trunku.

Przy produkcji bimbru, owoc nie powinien być myty przed jego obróbką. Wyjątek stanowią te mocno zanieczyszczone. Przestrzeganie tej reguły jest istotne, zwłaszcza jeśli nalewka powstaje z samych produktów owocowych, bez zakwasu z drożdżowych produktów i cukru. Jeśli jednak wybrałeś recepturę, w której te składniki występują, to wiśnie możesz bezpiecznie umyć i nie wpłynie to na proces fermentacji soku.

Przepis na bimber z drożdżami

Aby sporządzić tradycyjny czereśniowy bimber, przygotuj następujące składniki:

  • 10 kg (1 wiadro) wiśni lub czereśni,
  • 12 litrów wody,
  • 2,5 kg cukru,
  • 60 g suszonych lub 300 g prasowanych świeżych drożdży.

Umyj jagody, a następnie rozgnieć je rękoma lub za pomocą drewnianej miazgi, starając się nie miażdżyć pestek. Powstałą masę umieść w czystym naczyniu, po czym dodaj do niej wodę, cukier oraz drożdże. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Zamknij szczelnie pojemnik (najlepiej jest zatkać go uszczelnieniem wodnym). Po 2-3 dniach nastaw powinien zacząć fermentować. Pozostaw go w ciemnym ciepłym miejscu do czasu aż fermentacja dobiegnie końca. Gdy roztwór przestanie pracować (zakończy fermentację), należy zlać płyn znad osadu z martwym drożdżowym produktem i resztkami owocowymi. Jest to nasz alkohol, który teraz trzeba przelać do pojemnika do gotowania. Gotujemy napój na małym ogniu. Po tym pierwszym etapie oczyszczania otrzymany produkt może mieć jeszcze w sobie pewne zanieczyszczenia i pozostałości drożdżowe, więc dolewamy do niego gorącej wody i gotujemy zacier ponownie. Destylację można powtórzyć jeszcze trzeci raz, dzięki czemu będziemy mieć pewność co do czystości i znakomitego smaku naszego trunku.

Bimber bez zaczynu drożdżowego

Jeśli zdecydowałeś się przygotować zacier na swój domowy trunek bez drożdżowego zaczynu, to potrzebujesz w zasadzie dwóch składników, czyli:

  • 6 kg czereśni,
  • 2 litry wody.

Zbierz wiśnie, nie myj ich, lecz oczyść z łodyg i liści. Następnie dokładnie rozgnieć jagody aż do uzyskania w miarę gładkiej zawiesiny, nie miażdżąc przy tym pestek. Umieść je w czystym naczyniu i dokładnie zamknij pojemnik z nastawem, zabezpieczając go przed dostępem powietrza. Pozostaw na 2-3 dni w ciepłym miejscu (co około 12 godzin możesz przemieszać nastaw). Gdy fermentacja się rozpocznie (na powierzchni mieszaniny pojawi się piana i zacznie wydzielać się dwutlenek węgla), do pojemnika wlej wodę i całość dobrze wymieszaj. Ponownie szczelnie zamknij pojemnik i postaw go w ciemnym ciepłym miejscu (optymalna temperatura to 24-30 stopni Celsjusza). Po mniej więcej 14-30 dniach nasz bimber będzie gotowy do destylacji – przestanie fermentować, a powstały roztwór będzie miał lekko pikantny posmak. Wówczas najpierw trzeba zlać płyn znad owocowego osadu, a następnie zagotować otrzymany alkohol. Nie należy jednak czyścić bimbru tak długotrwale, jak w przypadku tego na drożdżach, aby nalewka nie utraciła wspaniałego owocowego zapachu.