Przepis na bimber z aronii

bimber-z-aronii

Jednym z najchętniej wybieranych domowych trunków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest bimber, a w zasadzie nalewka z aronii. Jej popularność wynika stąd, że oprócz zachwycającego smaku i intensywnego owocowego aromatu, napój ten odznacza się szeregiem prozdrowotnych właściwości i stosowany jest często w celach leczniczych. W dzisiejszym tekście przybliżymy więc nieco kwestię produkcji trunku z wykorzystaniem tych przepysznych owoców oraz opowiemy, czym się on charakteryzuje.

Aronia – smak i właściwości

Aronię określa się również mianem jarzębiny czarnej. Jest to istna bomba witaminowa i najzdrowsza ze znanych gatunków jagód. Sezon na ten odżywczy owocowy przysmak trwa od połowy lipca do sierpnia. Jej krzewy owocują niezwykle obficie, a przy tym nie wymagają specjalnej pielęgnacji, stąd uprawa tego owocu jest wyjątkowo tania. Ponadto jarzębina czarna często rośnie zupełnie „dziko”, bez udziału człowieka, dlatego też spotkać ją można m.in. na pograniczach niektórych lasów czy nawet terenów podmiejskich. Krzewy te przez niektórych są również wykorzystywane jako dekoracja.

Owoce aronii są lekko cierpkie – dość kwaśne, ale zarazem delikatnie słodkie. Jagody te są bardzo przydatne, jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, gdyż mają wysokie stężenie witaminy C. Sok aroniowy polecany również cukrzykom, gdyż pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Regularne spożywanie tego rodzaju jagód, zarówno w czystej postaci, jak i w formie soków czy przetworów, zapobiega ponadto miażdżycy, chorobom serca, a także wykazuje działanie uspokajające. Ze względu na tak szeroką gamę prozdrowotnych właściwości, jakie wykazuje czarna jarzębina, do dziś można trafić na wiele starych ludowych receptur na środki przeciw przeziębieniu czy innym dolegliwościom właśnie z ich wykorzystaniem. Z użyciem tych cierpkich jagód przyrządzić można rozmaite owocowe przysmaki, w tym herbaty, kompoty, dżemy, a nawet wino lub inny domowy alkohol. Niezwykle smaczna, a przez to również bardzo popularna jest aroniówka, czyli rodzaj, sporządzonej na wódce, spirytusie lub bimbrze, nalewki z aronii.

Ten, kto miał okazję choć raz spróbować domowego alkoholu, jak bimber czy wino z aronii, doskonale wie, że jest to pyszny napój, choć odznaczający się lekko gorzkim i cierpkim smakiem. Aby jednak, sporządzany na trunek, owocowy nastaw dobrze fermentował, potrzeba dodać do niego sporą ilość cukru, ponieważ w samych jagodach zawartość naturalnego cukru nie jest zbyt duża. Aroniówka to, jak już wcześniej wspomnieliśmy, świetny trunek na okres przeziębień i grypy. Nie zastąpi on oczywiście leczenia, ale mimo wszystko wspomaga organizm w walce z wieloma chorobami, wzmacnia układ odpornościowy oraz usprawnia usuwanie toksyn z organizmu.

Jak zrobić nalewkę z aronii na bimbrze?

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie znakomitego trunku na bazie aroniowych jagód. Można na przykład sporządzić owocowy nastaw wykorzystując do tego drożdże, a po przeprowadzeniu fermentacji, poddać uzyskany alkohol procesowi destylacji. Do produkcji wina, w którym równie mocno czuć będzie aronię, można jednak posłużyć się już posiadanym alkoholem, jak chociażby bimbrem z domowej gorzelni. Taką właśnie wersję znakomitego owocowego trunku przedstawimy poniżej. Oprócz fantastycznych walorów smakowych i właściwości prozdrowotnych, ten alkoholowy napój charakteryzuje się również przepięknym kolorem.

Aby sporządzić znakomity domowy bimber wzbogacony sokiem aroniowym, przygotuj następujące składniki:

  • 1 kg aronii,
  • 2 l wody,
  • 120 liści malin (można zastąpić liśćmi wiśni lub jabłek),
  • 1 kg cukru,
  • 1 opakowanie (16g) cukru waniliowego,
  • 2,5 łyżeczki kwasku cytrynowego,
  • 1 l bimbru.

Jagody należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie włożyć do zamrażalnika na co najmniej 2 dni, co pomoże nam pozbyć się aroniowej goryczki. Po tym czasie wyjmujemy aronię z zamrażarki i lekko odmrożoną wsypujemy do garnka, po czym wlewamy do niego również 2 l wody i wrzucamy oczyszczone liście malin. Gotujemy całość przez około 20 minut. Następnie odstawiamy naczynie na 24 godziny. Kolejnego dnia zaczynamy od naszykowania drugiego naczynia, sita oraz gazy. Musimy przecedzić aronię, więc w tym celu rozkładamy gazę na sitku i dokładnie przeciskamy przez nią całą zawartość naczynia. Do tak powstałego napoju dodajemy cukier (zwykły i waniliowy) oraz kwasek cytrynowy i ponownie gotujemy płyn, co jakiś czas mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru w wodzie. Odstawiamy przygotowany syrop z ognia i czekamy, aż całkowicie się wystudzi. Następnie do roztworu z cukrem dodajemy bimber i wszystko dokładnie mieszamy. Nasz owocowy spirytus jest w zasadzie gotowy, jednak należy go teraz rozlać do czystych szklanych butelek i odstawić najlepiej na co najmniej kilka dni. Możesz również spróbować dodać do przyrządzonego napoju alkoholowego różnorodne przyprawy według własnego uznania. Kwasowość jagód doskonale łączy się na przykład z goździkami czy cynamonem. Trunek jest najlepszy do spożycia po kilku miesiącach, ale naprawdę warto poczekać, gdyż po takim czasie bimber nabierze wyrazistego owocowego aromatu.